Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

BİYOÇEŞİTLİLİK TÜR EYLEM PLANLARI KAPSAMINDA DAĞGÜLÜ EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI YAPILDI.

Aralık 05, 2016

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğünce 15.06.2016 tarihinde ihalesi gerçekleştirilip Ekonorm Tic. Ltd. Şti’ne ihale edilen Artvin İli Dağgülü (Rhodothamnus sessilifolius) Tür Eylem Planı Hazırlanması Hizmet Alımı işi kapsamında  01.12.2016 tarihinde Artvin DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Çalıştay düzenlendi

 

Artvin ilimiz biyolojik çeşitlilik bakımından zengin illerimizden olup, 2727 bitki türüne sahiptir. Bakanlığımızca 02-04 Şubat 2014 tarihinde nesli tehlike altındaki türlerin korunması stratejisi eylem planı çalıştayı kapsamında 200-250 tür belirlenmiş olup, bu türlerden en az 100 adeti için tür eylem planı çalışması yapılması ön görülmüştür. Bu kapsamda 2016 yılı içerisinde Artvin ilimizde ilk defa 23 Haziran 1957 yılında Davis ve Hedge tarafından Artvin İli Murgul ilçesi sınırlarından Tiryal Dağından varlığı bildirilen Dağgülü (Rhodothamnus sessilifolius) için tür koruma eylem planı tamamlanma aşamasına gelmiştir. Türkiye’de sadece Artvin ili Murgul ilçesinde sınırlı yayılışa sahip olan Dağgülünün (Rhodothamnus sessilifolius) dünyada (Rhodothamnus chamaecistus) adında bir türü daha bulunmaktadır. Dağgülü (Rhodothamnus sessilifolius) IUCN kategorisinde CR kategorisinde bulunmaktadır.

 

Artvin DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştaya; Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP 12. Bölge Müdürü Sn. Mustafa BULUT, DKMP 12. Bölge Müdür Yardımcısı Sn. Cüneyt ALOĞLU, Artvin Valili İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Sn. Yılmaz OLGUN, Akademisyenler, 12. Bölge Müdürlüğü Teknik Personelleri ve diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte proje yüklenicisi yetkilileri katılım sağlamıştır.


DSİ 26. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen Artvin İli Dağgülü (Rhodothamnus sessilifolius) Tür Eylem Planı çalıştayı Biyolog Dr. Özgür ŞİMŞEK ve Yüksek Orman Mühendisi Güven AKSU tarafından yapılan arazi çalışmaları sonucunda hazırlanan eylem planının sunumu gerçekleştirilmiştir.